Włoskiego producenta oświetlenia iGuzzini znamy osobiście

Modernizacja Oświetlenia wykonana w 2018 roku przez naszego partnera, włoskiego producenta oświetlenia iGuzzini

Miejsce montażu: Wenecja , Włochy
Projekt oświetlenia: Studio Pasetti Lighting- Alberto Pasetti
Klient: Confraternita della scuola Grande di San Rocco
Głównymi założeniami nowej aranżacji oświetlenia zaproponowanych w porozumieniu z inwestorem przez Alberto Pasetti: wyrównanie poziomów oświetlenia pomiędzy ścianami gdzie zawieszone są płótna Tintoretto a sufitem gdzie znajdują się inne prace tego artysty z mocnymi złotymi akcentami. Rozświetlenie płócien Tintoretto podkreślając artyzm pociągnięć pędzlem i wyjątkowe kolory Podkreślenie różnic między różnymi materiałami użytymi w tym wyjątkowym miejscu takimi jak marmur, drewno, obrazy olejne. Wzbogacenie oświetlenia architektonicznego poprzez podkreślenie elementów prezbiterium oraz kolumny i okna. Ze względu na swój unikalny charakter oprawy oświetleniowe nie mogły ingerować w elementy artystyczne i architekturę.
Instalacja:

Płotna Tintoretto które rozmieszczone są wzdłuż ścian ze względu na swoja rozmiary zostały oświetlone ze specjalnie zaprojektowanych systemów linowych umieszczonych na szczycie balustrady. Dzięki swojej optyce równomiernie oświetlają płótna stanowiąc również oświetlenie alegorycznych rzeźb drewnianych. Na suficie znajdują się arcydzieła Tintoretto przedstawiające sceny ze Starego Testamentu, które otoczone są złoconym stiukiem.  Rozwiązanie techniczne zastosowane dla tego zadania stwarza równomierne oświetlenia całej powierzchni z możliwością zaakcentowania iluminacji centralnych prac i zapewnienia scen świetlnych stworzonych na specjalne okazje. Na całym obwodzie prezbiterium zastosowano oświetlenie realizowane przez projektory oraz projektory kadrujące mające na celu oświetlenie biblioteki, która  niegdyś znajdowała się w tym miejscu. Innymi punktami ingerencji były okolice ołtarza i chóru, okna i kolumny. Dotychczasowy system nie oświetlał chóru i elementów architektonicznych, mimo że tylko te elementy były pierwotnie oświetlone: prace Tinteretta były realizowane później.

Efektem nowego systemu jest:
  • Lepsza równowaga między oświetleniem pionowym i poziomym;
  • Równomierne poziomy oświetlenia dzięki możliwości ściemniania urządzeń na podstawie ich położenia i odległości od oświetlanych obiektów;
  • Większe oddawanie barw i lepsze zróżnicowanie użytych materiałów, szczególnie w zakresie złoceń, dla których dobrano konkretną temperaturę barwową, aby nie nadać złotemu zbyt dużej wagi.
Zastosowanie urządzeń DALI umożliwia tworzenie scen z różnymi kombinacjami oświetlenia na specjalne okazje.

Zobacz też:

Showroom

miejsce w którym światło nabiera znaczenia

Masz jakieś pytania?

zapraszamy do kontaktu